Maximale kasbenutting met hijsbare teeltgoten bij Dutch Berries
In de nieuwste kasuitbreidingen zet Dutch Berries in op maximale benutting van ruimte en licht. In twee fases werd in totaal 8 hectare aardbeikas gebouwd. We hebben hier een hijsbaar teeltgotensysteem ontworpen en geleverd met 10 teeltgoten per kap van 8 meter.
“Om onze klanten te bedienen en ons personeel te behouden proberen we bijna het hele jaar in productie te zijn”, vertelt Boudewijn van der Wal, directeur van Dutch Berries. “We streven ernaar efficiënt, grootschalig en duurzaam te produceren.
Voor een zo hoog mogelijke opbrengst per m2 is het natuurlijk interessant om het aantal planten in de kas te verhogen. Met Erik van Nieuwenhuijzen van Meteor Systems hebben we daarom een hijsbaar gotensysteem uitgewerkt voor deze kasuitbreiding.”
Van 8 naar 10 teeltgoten per kap
In de nieuwe kas met kapbreedte van 8 meter hangen 10 teeltgoten per kap, met 80 centimeter afstand tussen de goten. In de ‘plukstand’ gaan de goten om en om omlaag en omhoog. De goten fungeren als contragewicht van elkaar, er is dus minimale kracht op de installatie. In de ‘ruststand’ hangen alle goten op gelijke hoogte om het zonlicht optimaal te benutten. “Kijk maar op de grond, daar zie je in deze opstelling bijna geen zonlicht. Dat wordt dus volledig opgevangen door de planten.”
20% meer opbrengst
In onafhankelijke proeven met hijsbare goten zijn al meeropbrengsten van ruim 20% vastgesteld door de hogere plantdichtheid. “We hebben zelf ook de ervaring dat dit klopt”, bevestigt van der Wal. “Het rendement is er bij een belichte teelt zeker omdat je met dezelfde hoeveelheid energie en kasruimte meer productie realiseert. Het gewas moet wel compact blijven zodat de trossen niet in elkaar haken. Wij telen hier de doordrager Lady Emma. En we houden de teeltgoten zo lang mogelijk op de ruststand, om schaduwvorming te beperken.”
Goede sparringpartners
Al vanaf de eerste kasombouw en inmiddels in totaal 34 hectare kas werkt Dutch Berries samen met Meteor Systems. “De samenwerking verloopt dus erg goed”, stelt van der Wal. “Erik en Sebastiaan denken echt met ons mee, ze gaan niet voor de snelle verkoop. Door hun ruime kennis en ervaring in de aardbeiteelt hebben we er goede sparringpartners aan, dat is voor ons heel belangrijk. En over de kwaliteit en levering van de teeltsystemen zijn we ook zeer tevreden.”
Ontdek wat mogelijk is voor jouw teelt!
Benieuwd naar hoe een maatwerk teeltsysteem jouw teelt kan verbeteren? Onze specialisten denken graag met je mee.
Neem contact met ons op en laten we samen groeien.